NIKE Crossfire Challenge 2011  / Girls U17 Gold    
7/9/2011 - 7/18/2011
Event Information

Event ID# 15715
Director
 Peter Hattrup
Asst. Director
 Kevin Allison
Location
 Redmond, WA 98034
Event Website
 www.crossfiresoccer.org/tourna...
Tournament Level
Boys Category
 Silver Tournament
Girls Category
 Silver Tournament
Statistics
Game Records 717
Boys Flights 16
Girls Flights 18
Total Teams 398
In State Teams 335 (84%)
In Region Teams 373 (94%)
Foreign Teams 25 (6%)
Girls - Silver Tournament
 
 Girls U17 Gold
Flight Ranking Value: 813
Bracket A
Saturday, July 16, 2011
  BAY OAKS SC SPEED DEMONS 94  2          COASTAL FC  0 
  GRFC 94 RED  0          SPOKANE SHADOW 94G NAVY  1 
  BAY OAKS SC SPEED DEMONS 94  3          SPOKANE SHADOW 94G NAVY  0 
  GRFC 94 RED  0          COASTAL FC  0 
Sunday, July 17, 2011
  BAY OAKS SC SPEED DEMONS 94  1          GRFC 94 RED  0 
  SPOKANE SHADOW 94G NAVY  3          COASTAL FC  1 
Monday, July 18, 2011
  BAY OAKS SC SPEED DEMONS 94  2          EASTSIDE FC G'95 RED - BIALEK  1 
  BAY OAKS SC SPEED DEMONS 94  0          GRFC 94 BLUE  1 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: BAY OAKS SC SPEED DEMONS 94 (CAN)  3300609
 2: SPOKANE SHADOW 94G NAVY (WA)  3201446
 3: GRFC 94 RED (WA)  3012021
 4: COASTAL FC (CND)  3012151

Bracket B
Saturday, July 16, 2011
  EASTSIDE FC G94 RED  2          RAINIER VALLEY SLAMMERS 94 CLARK  0 
  CROSSFIRE PREMIER G94A R.REECE  2          LEGACY FC G94 WRIGHT  1 
  EASTSIDE FC G94 RED  4          LEGACY FC G94 WRIGHT  0 
  CROSSFIRE PREMIER G94A R.REECE  1          RAINIER VALLEY SLAMMERS 94 CLARK  0 
Sunday, July 17, 2011
  EASTSIDE FC G94 RED  3          CROSSFIRE PREMIER G94A R.REECE  0 
  LEGACY FC G94 WRIGHT  0          RAINIER VALLEY SLAMMERS 94 CLARK  2 
Monday, July 18, 2011
  EASTSIDE FC G94 RED  1          GRFC 94 BLUE  2 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: EASTSIDE FC G94 RED (WA)  3300909
 2: CROSSFIRE PREMIER G94A R.REECE (WA)  3201346
 3: RAINIER VALLEY SLAMMERS 94 CLARK (WA)  3102233
 4: LEGACY FC G94 WRIGHT (WA)  3003180

Bracket C
Saturday, July 16, 2011
  COOK INLET VELOCITY BLUE 95G  2          WA RUSH G94 NIKE  2 
  GRFC 94 BLUE  3          SPOKANE SC ELITE G94 PREMIER  2 
  COOK INLET VELOCITY BLUE 95G  0          SPOKANE SC ELITE G94 PREMIER  2 
  GRFC 94 BLUE  2          WA RUSH G94 NIKE  1 
Sunday, July 17, 2011
  COOK INLET VELOCITY BLUE 95G  0          GRFC 94 BLUE  3 
  SPOKANE SC ELITE G94 PREMIER  2          WA RUSH G94 NIKE  0 
Monday, July 18, 2011
  EASTSIDE FC G94 RED  1          GRFC 94 BLUE  2 
  BAY OAKS SC SPEED DEMONS 94  0          GRFC 94 BLUE  1 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: GRFC 94 BLUE (WA)  3300839
 2: SPOKANE SC ELITE G94 PREMIER (WA)  3201636
 3: WA RUSH G94 NIKE (WA)  3012361
 4: COOK INLET VELOCITY BLUE 95G (AK)  3012271

Bracket D
Saturday, July 16, 2011
  EASTSIDE FC G'95 RED - BIALEK  3          WESTSOUND FC '94 RED  1 
  EASTSIDE UNITED FC SUNDERLAND  2          HPFC '94 BLUE  1 
  EASTSIDE FC G'95 RED - BIALEK  1          HPFC '94 BLUE  1 
  EASTSIDE UNITED FC SUNDERLAND  1          WESTSOUND FC '94 RED  0 
Sunday, July 17, 2011
  EASTSIDE FC G'95 RED - BIALEK  1          EASTSIDE UNITED FC SUNDERLAND  0 
  HPFC '94 BLUE  0          WESTSOUND FC '94 RED  1 
Monday, July 18, 2011
  BAY OAKS SC SPEED DEMONS 94  2          EASTSIDE FC G'95 RED - BIALEK  1 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: EASTSIDE FC G'95 RED - BIALEK (WA)  3210527
 2: EASTSIDE UNITED FC SUNDERLAND (OR)  3201326
 3: WESTSOUND FC '94 RED (WA)  3102243
 4: HPFC '94 BLUE (WA)  3012241

Semi Finals
Semi-Finals A
 2 
 1 
Semi-Finals B
 1 
 2 
Final
 0 
 1 
Tournament Events
Event Date
  7/11/2014  
  Apply Now  
  7/12/2013  
 
  7/14/2012  
 
  7/9/2011  
 
  7/10/2010  
 
  7/18/2009  
 
  7/11/2009  
 
  7/19/2008  
 
  7/12/2008  
 
  7/27/2007  
 
  7/28/2006