FYSA 2012 State Cup
3/17/2012 - 5/27/2012
Boys U14 Boys U14
Boys - State Championships: Region 3 - Level One
 
 Boys U14 Boys U14
Flight Ranking Value: 3500
Bracket A
CORAL GABLES SOCCER CORAL GABLES TOROS 97/98 (FL)
LEG-A-Z SOCCER CAIMANS 97/98 (FL)
C1TBU TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 97 (FL)
MIAMI LAKES SC 97/98 ORANGE (FL)
Bracket B
A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA (FL)
FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS (FL)
STRICTLY SOCCER FUTBOL SELECT (FL)
GREATER BOCA YSA BOCA UNITED 97/98M GOLD (FL)
Bracket C
PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE (FL)
WESTSIDE 97 EAGLES NAVY (FL)
WESLEY CHAPEL 97 BOYS FLAMES RED (FL)
SUNRISE ELITE 97/98 (FL)
Bracket D
A4SFE SOUTH FLORIDA ELITE FC SCHULZ ACADEMY U14 (FL)
CFK 98 KRAZE BLACK (FL)
C2WFP WEST FLORIDA PREMIER 97 BOYS GOLD (FL)
FCT RANGERS (FL)
Bracket E
WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98 (FL)
IRSA 97 IRSA BOYS (FL)
FLORIDA SPIRIT OF 97 ELITE (FL)
TEAM BOCA 97/98 BOYS WHITE (FL)
Bracket F
LAKE WORTH SHARKS FC BARCELONA FL (FL)
CENTRAL BREVARD SOCCER BREVARD UNITED 97-98 (FL)
C2CSC CLEARWATER B97-98 PREACAD CHARGERS (FL)
Bracket G
A2WES WESTON FC 97 BOYS PREMIER (FL)
BIG SUN YSL OCALA ARSENAL 97/98 (FL)
LAKELAND FUTBOL 97/98 BOYS BLACK (FL)
Bracket H
A2WES WESTON FC 98 BOYS PRE-ACADEMY (FL)
JACKSONVILLE UNITED FC 97/98 BOYS (FL)
C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY (FL)
Bracket I
A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID (FL)
FC FLORIDA 97 NAVY (FL)
BRANDON FC 97/98 BLUE (FL)
Bracket J
KENDALL SC 97WHITE (FL)
LARGO UNITED SC LARGO UNITED 97/98 RED (FL)
C2CSC CLEARWATER B97-98 PREMIER CHARGERS (FL)
Bracket A
Saturday, March 24, 2012
CORAL GABLES SOCCER CORAL GABLES TOROS 97/98 1     MIAMI LAKES SC 97/98 ORANGE 1
LEG-A-Z SOCCER CAIMANS 97/98 3     C1TBU TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 97 1
CORAL GABLES SOCCER CORAL GABLES TOROS 97/98 4     C1TBU TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 97 1
LEG-A-Z SOCCER CAIMANS 97/98 1     MIAMI LAKES SC 97/98 ORANGE 0
Sunday, March 25, 2012
CORAL GABLES SOCCER CORAL GABLES TOROS 97/98 3     LEG-A-Z SOCCER CAIMANS 97/98 1
C1TBU TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 97 2     MIAMI LAKES SC 97/98 ORANGE 1
Saturday, April 28, 2012
CORAL GABLES SOCCER CORAL GABLES TOROS 97/98 2     A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID 0
Saturday, May 05, 2012
CORAL GABLES SOCCER CORAL GABLES TOROS 97/98 2     BRANDON FC 97/98 BLUE 1
Saturday, May 19, 2012
CORAL GABLES SOCCER CORAL GABLES TOROS 97/98 0     CFK 98 KRAZE BLACK 2
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: CORAL GABLES SOCCER CORAL GABLES TOROS 97/98 (FL)  3210837
 2: LEG-A-Z SOCCER CAIMANS 97/98 (FL)  3201546
 3: C1TBU TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 97 (FL)  3102483
 4: MIAMI LAKES SC 97/98 ORANGE (FL)  3012241

Bracket B
Saturday, March 24, 2012
A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA 6     GREATER BOCA YSA BOCA UNITED 97/98M GOLD 0
FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS 2     STRICTLY SOCCER FUTBOL SELECT 1
A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA 5     STRICTLY SOCCER FUTBOL SELECT 0
FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS 3     GREATER BOCA YSA BOCA UNITED 97/98M GOLD 0
Sunday, March 25, 2012
A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA 1     FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS 2
STRICTLY SOCCER FUTBOL SELECT 0     GREATER BOCA YSA BOCA UNITED 97/98M GOLD 3
Saturday, April 28, 2012
FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS 2     FCT RANGERS 0
Saturday, May 05, 2012
FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS 6     LAKELAND FUTBOL 97/98 BOYS BLACK 0
Saturday, May 19, 2012
FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS 2     SUNRISE ELITE 97/98 3
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS (FL)  3300729
 2: A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA (FL)  3201926
 3: GREATER BOCA YSA BOCA UNITED 97/98M GOLD (FL)  3102393
 4: STRICTLY SOCCER FUTBOL SELECT (FL)  30031100

Bracket C
Saturday, March 24, 2012
PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE 2     SUNRISE ELITE 97/98 2
WESTSIDE 97 EAGLES NAVY 3     WESLEY CHAPEL 97 BOYS FLAMES RED 4
PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE 1     WESLEY CHAPEL 97 BOYS FLAMES RED 0
WESTSIDE 97 EAGLES NAVY 2     SUNRISE ELITE 97/98 4
Sunday, March 25, 2012
PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE 2     WESTSIDE 97 EAGLES NAVY 0
WESLEY CHAPEL 97 BOYS FLAMES RED 0     SUNRISE ELITE 97/98 4
Saturday, April 28, 2012
SUNRISE ELITE 97/98 3     A2WES WESTON FC 97 BOYS PREMIER 1
Saturday, May 05, 2012
SUNRISE ELITE 97/98 2     C2CSC CLEARWATER B97-98 PREACAD CHARGERS 1
Saturday, May 19, 2012
FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS 2     SUNRISE ELITE 97/98 3
Sunday, May 20, 2012
CFK 98 KRAZE BLACK 0     SUNRISE ELITE 97/98 3
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: SUNRISE ELITE 97/98 (FL)  32101047
 2: PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE (FL)  3210527
 3: WESLEY CHAPEL 97 BOYS FLAMES RED (FL)  3102483
 4: WESTSIDE 97 EAGLES NAVY (FL)  30035100

Bracket D
Saturday, March 24, 2012
A4SFE SOUTH FLORIDA ELITE FC SCHULZ ACADEMY U14 1     FCT RANGERS 4
CFK 98 KRAZE BLACK 3     C2WFP WEST FLORIDA PREMIER 97 BOYS GOLD 0
A4SFE SOUTH FLORIDA ELITE FC SCHULZ ACADEMY U14 1     C2WFP WEST FLORIDA PREMIER 97 BOYS GOLD 2
CFK 98 KRAZE BLACK 0     FCT RANGERS 0
Sunday, March 25, 2012
A4SFE SOUTH FLORIDA ELITE FC SCHULZ ACADEMY U14 0     CFK 98 KRAZE BLACK 5
C2WFP WEST FLORIDA PREMIER 97 BOYS GOLD 1     FCT RANGERS 1
Saturday, April 28, 2012
CFK 98 KRAZE BLACK 4     A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA 1
Saturday, May 05, 2012
CFK 98 KRAZE BLACK 6     WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98 0
Saturday, May 19, 2012
CORAL GABLES SOCCER CORAL GABLES TOROS 97/98 0     CFK 98 KRAZE BLACK 2
Sunday, May 20, 2012
CFK 98 KRAZE BLACK 0     SUNRISE ELITE 97/98 3
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: CFK 98 KRAZE BLACK (FL)  3210707
 2: FCT RANGERS (FL)  3120525
 3: C2WFP WEST FLORIDA PREMIER 97 BOYS GOLD (FL)  3111354
 4: A4SFE SOUTH FLORIDA ELITE FC SCHULZ ACADEMY U14 (FL)  30032110

Bracket E
Saturday, March 24, 2012
WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98 2     TEAM BOCA 97/98 BOYS WHITE 0
IRSA 97 IRSA BOYS 0     FLORIDA SPIRIT OF 97 ELITE 2
WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98 1     FLORIDA SPIRIT OF 97 ELITE 2
IRSA 97 IRSA BOYS 1     TEAM BOCA 97/98 BOYS WHITE 1
Sunday, March 25, 2012
WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98 3     IRSA 97 IRSA BOYS 1
FLORIDA SPIRIT OF 97 ELITE 3     TEAM BOCA 97/98 BOYS WHITE 1
Saturday, April 28, 2012
FLORIDA SPIRIT OF 97 ELITE 1     WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98 2
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: FLORIDA SPIRIT OF 97 ELITE (FL)  3300729
 2: WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98 (FL)  3201636
 3: TEAM BOCA 97/98 BOYS WHITE (FL)  3012261
 4: IRSA 97 IRSA BOYS (FL)  3012261

Bracket F
Saturday, March 24, 2012
CENTRAL BREVARD SOCCER BREVARD UNITED 97-98 0     C2CSC CLEARWATER B97-98 PREACAD CHARGERS 1
LAKE WORTH SHARKS FC BARCELONA FL 4     CENTRAL BREVARD SOCCER BREVARD UNITED 97-98 2
Sunday, March 25, 2012
LAKE WORTH SHARKS FC BARCELONA FL 0     C2CSC CLEARWATER B97-98 PREACAD CHARGERS 2
Saturday, April 28, 2012
C2CSC CLEARWATER B97-98 PREACAD CHARGERS 3     PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE 2
Saturday, May 05, 2012
SUNRISE ELITE 97/98 2     C2CSC CLEARWATER B97-98 PREACAD CHARGERS 1
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: C2CSC CLEARWATER B97-98 PREACAD CHARGERS (FL)  2200306
 2: LAKE WORTH SHARKS FC BARCELONA FL (FL)  2101443
 3: CENTRAL BREVARD SOCCER BREVARD UNITED 97-98 (FL)  2002250

Bracket G
Saturday, March 24, 2012
BIG SUN YSL OCALA ARSENAL 97/98 0     LAKELAND FUTBOL 97/98 BOYS BLACK 4
A2WES WESTON FC 97 BOYS PREMIER 1     LAKELAND FUTBOL 97/98 BOYS BLACK 2
Sunday, March 25, 2012
A2WES WESTON FC 97 BOYS PREMIER 1     BIG SUN YSL OCALA ARSENAL 97/98 1
Saturday, April 28, 2012
LAKELAND FUTBOL 97/98 BOYS BLACK 3     C2CSC CLEARWATER B97-98 PREMIER CHARGERS 0
Saturday, May 05, 2012
FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS 6     LAKELAND FUTBOL 97/98 BOYS BLACK 0
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: LAKELAND FUTBOL 97/98 BOYS BLACK (FL)  2200616
 2: A2WES WESTON FC 97 BOYS PREMIER (FL)  2011231
 3: BIG SUN YSL OCALA ARSENAL 97/98 (FL)  2011151

Bracket H
Saturday, March 24, 2012
A2WES WESTON FC 98 BOYS PRE-ACADEMY 3     JACKSONVILLE UNITED FC 97/98 BOYS 3
JACKSONVILLE UNITED FC 97/98 BOYS 2     C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY 2
Sunday, March 25, 2012
A2WES WESTON FC 98 BOYS PRE-ACADEMY 2     C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY 2
Saturday, April 28, 2012
C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY 0     BRANDON FC 97/98 BLUE 5
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY (FL)  2020442
 2: JACKSONVILLE UNITED FC 97/98 BOYS (FL)  2020552
 3: A2WES WESTON FC 98 BOYS PRE-ACADEMY (FL)  2020552

Bracket I
Saturday, March 24, 2012
FC FLORIDA 97 NAVY 1     BRANDON FC 97/98 BLUE 5
A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID 6     FC FLORIDA 97 NAVY 0
Sunday, March 25, 2012
A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID 2     BRANDON FC 97/98 BLUE 3
Saturday, April 28, 2012
C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY 0     BRANDON FC 97/98 BLUE 5
Saturday, May 05, 2012
CORAL GABLES SOCCER CORAL GABLES TOROS 97/98 2     BRANDON FC 97/98 BLUE 1
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: BRANDON FC 97/98 BLUE (FL)  2200736
 2: A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID (FL)  2101633
 3: FC FLORIDA 97 NAVY (FL)  20021110

Bracket J
Saturday, March 24, 2012
LARGO UNITED SC LARGO UNITED 97/98 RED 0     C2CSC CLEARWATER B97-98 PREMIER CHARGERS 0
KENDALL SC 97WHITE 1     LARGO UNITED SC LARGO UNITED 97/98 RED 1
Sunday, March 25, 2012
KENDALL SC 97WHITE 0     C2CSC CLEARWATER B97-98 PREMIER CHARGERS 2
Saturday, April 28, 2012
LAKELAND FUTBOL 97/98 BOYS BLACK 3     C2CSC CLEARWATER B97-98 PREMIER CHARGERS 0
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: C2CSC CLEARWATER B97-98 PREMIER CHARGERS (FL)  2110204
 2: LARGO UNITED SC LARGO UNITED 97/98 RED (FL)  2020112
 3: KENDALL SC 97WHITE (FL)  2011131

SC 2013 - 10 groups
Quarter-Finals A
 CORAL GABLES SOCCER CORAL 2 
 BRANDON FC 97/98 BLUE (FL 1 
Quarter-Finals B
 CFK 98 KRAZE BLACK (FL) 6 
 WEST PINES UNITED FC BOYS 0 
Quarter-Finals C
 FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS 6 
 LAKELAND FUTBOL 97/98 BOY 0 
Quarter-Finals D
 SUNRISE ELITE 97/98 (FL) 2 
 C2CSC CLEARWATER B97-98 P 1 
Semi-Finals A
 CORAL GABLES SOCCER CORAL 0 
 CFK 98 KRAZE BLACK (FL) 2 
Semi-Finals B
 FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS 2 
 SUNRISE ELITE 97/98 (FL) 3 
Final
 CFK 98 KRAZE BLACK (FL) 0 
 SUNRISE ELITE 97/98 (FL) 3 
Event Information
Event ID# 21843
Director
 Sandy Parker, VP Comp & State Cup Chair
Asst. Director
 Cheryl Pacheco
Location
 Florida, FL fl
Tournament Level
Boys Category
 State Championships: Region 3 - Level One
Girls Category
 State Championships: Region 3 - Level One
Statistics
Game Records 960
Boys Flights 13
Girls Flights 12
Total Teams 638
In State Teams 638 (100%)
In Region Teams 638 (100%)
Foreign Teams None
Tournament Events
Event Date
  3/29/2014  
  3/23/2013  
  3/17/2012  
  3/26/2011  
  3/26/2011  
  3/27/2010  
  5/16/2009  
  5/17/2008  
  5/1/2007