Schwan's USA Cup
7/17/2012 - 7/21/2012
Girls U16 Silver
Girls - Copper Tournament
 
 Girls U16 Silver
Flight Ranking Value: 109
Bracket A
Tuesday, July 17, 2012
SAULT CIVICS FUSHION 16G0179 0     DAKOTA REV INFINITY 16G0704 6
NORTH SUBURBAN SA NSSA TSUNAMI 16G1830 7     BLAINE SC BLAINE BARRACUDAS 16G0406 0
NLS 16G0934 0     DAKOTA REV INFINITY 16G0704 7
BLAINE SC BLAINE BARRACUDAS 16G0406 5     SAULT CIVICS FUSHION 16G0179 1
Wednesday, July 18, 2012
NORTH SUBURBAN SA NSSA TSUNAMI 16G1830 10     NLS 16G0934 0
DAKOTA REV INFINITY 16G0704 4     BLAINE SC BLAINE BARRACUDAS 16G0406 0
NLS 16G0934 0     SAULT CIVICS FUSHION 16G0179 2
Thursday, July 19, 2012
DAKOTA REV INFINITY 16G0704 1     NORTH SUBURBAN SA NSSA TSUNAMI 16G1830 2
BLAINE SC BLAINE BARRACUDAS 16G0406 4     NLS 16G0934 0
SAULT CIVICS FUSHION 16G0179 1     NORTH SUBURBAN SA NSSA TSUNAMI 16G1830 6
Friday, July 20, 2012
BFSC 16G1111 5     SAULT CIVICS FUSHION 16G0179 2
MINNEAPOLIS UNITED SC MPLS UNITED RENEGADES 16G163 4     NLS 16G0934 0
BLAINE SC BLAINE BARRACUDAS 16G0406 1     CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 4
NORTH SUBURBAN SA NSSA TSUNAMI 16G1830 5     EURO FC FUSION 16G1483 4
LAKES UNITED FUTBAL LAKES UNITED FC 16G1328 0     DAKOTA REV INFINITY 16G0704 1
Saturday, July 21, 2012
NORTH SUBURBAN SA NSSA TSUNAMI 16G1830 0     NW KICKERS 16G1246 3
PRHPSA 16G0684 2     DAKOTA REV INFINITY 16G0704 1
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: NORTH SUBURBAN SA NSSA TSUNAMI 16G1830 (MN)  440025212
 2: DAKOTA REV INFINITY 16G0704 (MN)  43011829
 3: BLAINE SC BLAINE BARRACUDAS 16G0406 (MN)  42029126
 4: SAULT CIVICS FUSHION 16G0179 (PUR)  41034173
 5: NLS 16G0934 (MN)  40040230

Bracket B
Tuesday, July 17, 2012
EURO FC FUSION 16G1483 1     CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 0
PRHPSA 16G0684 1     EAGAN WAVE 16G1814 1
Wednesday, July 18, 2012
PRHPSA 16G0684 4     EURO FC FUSION 16G1483 0
EAGAN WAVE 16G1814 5     CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 0
Thursday, July 19, 2012
CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 0     PRHPSA 16G0684 3
EURO FC FUSION 16G1483 2     EAGAN WAVE 16G1814 1
Friday, July 20, 2012
CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 2     NORTH BRANCH 16G1794 0
EURO FC FUSION 16G1483 4     NORTH SUBURBAN SA NSSA COBALT STRIKERS 16G1894 0
BLAINE SC BLAINE BARRACUDAS 16G0406 1     CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 4
EAGAN WAVE 16G1814 2     BFSC 16G1111 4
NORTH SUBURBAN SA NSSA TSUNAMI 16G1830 5     EURO FC FUSION 16G1483 4
PRHPSA 16G0684 4     SOUTHEAST SHOCK 16G1906 1
Saturday, July 21, 2012
PRHPSA 16G0684 2     DAKOTA REV INFINITY 16G0704 1
CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 2     BLER IF 16G0028 0
NW KICKERS 16G1246 1     PRHPSA 16G0684 3
CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 1     ORONO THUNDER 16G1723 4
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: PRHPSA 16G0684 (PUR)  3210817
 2: EURO FC FUSION 16G1483 (MN)  3201356
 3: EAGAN WAVE 16G1814 (MN)  3111734
 4: CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 (MN)  3003090

Bracket C
Tuesday, July 17, 2012
BFSC 16G1111 0     NORTH SUBURBAN SA NSSA COBALT STRIKERS 16G1894 2
BLER IF 16G0028 0     LAKES UNITED FUTBAL LAKES UNITED FC 16G1328 4
Wednesday, July 18, 2012
LAKES UNITED FUTBAL LAKES UNITED FC 16G1328 4     NORTH SUBURBAN SA NSSA COBALT STRIKERS 16G1894 1
BLER IF 16G0028 2     BFSC 16G1111 4
Thursday, July 19, 2012
NORTH SUBURBAN SA NSSA COBALT STRIKERS 16G1894 0     BLER IF 16G0028 2
BFSC 16G1111 0     LAKES UNITED FUTBAL LAKES UNITED FC 16G1328 8
Friday, July 20, 2012
BFSC 16G1111 5     SAULT CIVICS FUSHION 16G0179 2
EURO FC FUSION 16G1483 4     NORTH SUBURBAN SA NSSA COBALT STRIKERS 16G1894 0
COLEGIO SPELLMAN 16G1597 2     BLER IF 16G0028 5
EAGAN WAVE 16G1814 2     BFSC 16G1111 4
LAKES UNITED FUTBAL LAKES UNITED FC 16G1328 0     DAKOTA REV INFINITY 16G0704 1
Saturday, July 21, 2012
CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 2     BLER IF 16G0028 0
BFSC 16G1111 1     ORONO THUNDER 16G1723 3
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: LAKES UNITED FUTBAL LAKES UNITED FC 16G1328 (MN)  33001619
 2: NORTH SUBURBAN SA NSSA COBALT STRIKERS 16G1894 (MN)  3102363
 3: BLER IF 16G0028 (NOR)  3102483
 4: BFSC 16G1111 (MN)  31024123

Bracket D
Tuesday, July 17, 2012
SOUTHEAST SHOCK 16G1906 4     MINNEAPOLIS UNITED SC MPLS UNITED RENEGADES 16G163 0
COLEGIO SPELLMAN 16G1597 1     NORTH METRO STING 16G1743 5
Wednesday, July 18, 2012
COLEGIO SPELLMAN 16G1597 5     SOUTHEAST SHOCK 16G1906 3
NORTH METRO STING 16G1743 4     MINNEAPOLIS UNITED SC MPLS UNITED RENEGADES 16G163 1
Thursday, July 19, 2012
MINNEAPOLIS UNITED SC MPLS UNITED RENEGADES 16G163 2     COLEGIO SPELLMAN 16G1597 4
SOUTHEAST SHOCK 16G1906 1     NORTH METRO STING 16G1743 0
Friday, July 20, 2012
MINNEAPOLIS UNITED SC MPLS UNITED RENEGADES 16G163 4     NLS 16G0934 0
SOUTHEAST SHOCK 16G1906 2     NORTHERN LIGHTS NLS STEELERS 16G1724 1
COLEGIO SPELLMAN 16G1597 2     BLER IF 16G0028 5
ORONO THUNDER 16G1723 4     MINNEAPOLIS UNITED SC MPLS UNITED RENEGADES 16G163 0
NORTH METRO STING 16G1743 1     NW KICKERS 16G1246 5
PRHPSA 16G0684 4     SOUTHEAST SHOCK 16G1906 1
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: NORTH METRO STING 16G1743 (MN)  3201936
 2: SOUTHEAST SHOCK 16G1906 (MN)  3201856
 3: COLEGIO SPELLMAN 16G1597 (ECU)  320110106
 4: MINNEAPOLIS UNITED SC MPLS UNITED RENEGADES 16G1631 (MN)  30033120

Bracket E
Tuesday, July 17, 2012
ORONO THUNDER 16G1723 5     NORTH BRANCH 16G1794 1
NORTHERN LIGHTS NLS STEELERS 16G1724 3     NW KICKERS 16G1246 3
Wednesday, July 18, 2012
NORTHERN LIGHTS NLS STEELERS 16G1724 2     ORONO THUNDER 16G1723 2
NW KICKERS 16G1246 7     NORTH BRANCH 16G1794 0
Thursday, July 19, 2012
NORTH BRANCH 16G1794 0     NORTHERN LIGHTS NLS STEELERS 16G1724 5
ORONO THUNDER 16G1723 2     NW KICKERS 16G1246 3
Friday, July 20, 2012
CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 2     NORTH BRANCH 16G1794 0
SOUTHEAST SHOCK 16G1906 2     NORTHERN LIGHTS NLS STEELERS 16G1724 1
ORONO THUNDER 16G1723 4     MINNEAPOLIS UNITED SC MPLS UNITED RENEGADES 16G163 0
NORTH METRO STING 16G1743 1     NW KICKERS 16G1246 5
Saturday, July 21, 2012
NORTH SUBURBAN SA NSSA TSUNAMI 16G1830 0     NW KICKERS 16G1246 3
BFSC 16G1111 1     ORONO THUNDER 16G1723 3
NW KICKERS 16G1246 1     PRHPSA 16G0684 3
CENTENNIAL SC CENTENNIAL COUGARS 16G1907 1     ORONO THUNDER 16G1723 4
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: NW KICKERS 16G1246 (MN)  32101357
 2: NORTHERN LIGHTS NLS STEELERS 16G1724 (MN)  31201055
 3: ORONO THUNDER 16G1723 (MN)  3111964
 4: NORTH BRANCH 16G1794 (MN)  30031170

USACUP # Teams in Flight 18,19,20,21 - A Bracket
Quarter-Finals A
 NORTH SUBURBAN SA NSSA TS 5 
 EURO FC FUSION 16G1483 (M 4 
Quarter-Finals B
 NORTH METRO STING 16G1743 1 
 NW KICKERS 16G1246 (MN) 5 
Quarter-Finals C
 PRHPSA 16G0684 (PUR) 4 
 SOUTHEAST SHOCK 16G1906 ( 1 
Quarter-Finals D
 LAKES UNITED FUTBAL LAKES 0 
 DAKOTA REV INFINITY 16G07 1 
Semi-Finals A
 NORTH SUBURBAN SA NSSA TS 0 
 NW KICKERS 16G1246 (MN) 3 
Semi-Finals B
 PRHPSA 16G0684 (PUR) 2 
 DAKOTA REV INFINITY 16G07 1 
Final
 NW KICKERS 16G1246 (MN) 1 
 PRHPSA 16G0684 (PUR) 3 
USACUP # Teams in Flight 21 - B Bracket
Quarter-Finals A
 BLAINE SC BLAINE BARRACUD 1 
 CENTENNIAL SC CENTENNIAL  4 
Quarter-Finals B
 COLEGIO SPELLMAN 16G1597  2 
 BLER IF 16G0028 (NOR) 5 
Quarter-Finals C
 EAGAN WAVE 16G1814 (MN) 2 
 BFSC 16G1111 (MN) 4 
Quarter-Finals D
 ORONO THUNDER 16G1723 (MN 4 
 MINNEAPOLIS UNITED SC MPL 0 
Semi-Finals A
 CENTENNIAL SC CENTENNIAL  2 
 BLER IF 16G0028 (NOR) 0 
Semi-Finals B
 BFSC 16G1111 (MN) 1 
 ORONO THUNDER 16G1723 (MN 3 
Final
 CENTENNIAL SC CENTENNIAL  1 
 ORONO THUNDER 16G1723 (MN 4 
Event Information

Event ID# 25054
Director
 Matt Koehn
Location
 Blaine, MN 55449
Event Website
 www.usacup.org
Tournament Level
Boys Category
 Copper Tournament
Girls Category
 Copper Tournament
Statistics
Game Records 1112
Boys Flights 19
Girls Flights 19
Total Teams 514
In State Teams 336 (65%)
In Region Teams 380 (74%)
Foreign Teams 112 (22%)
Tournament Events
Event Date
  7/15/2014  
  7/16/2013  
  7/17/2012  
  7/19/2011  
  7/13/2010  
  7/21/2009  
  7/21/2008