2013 Region C Cup
2/2/2013 - 3/17/2013
Boys U14 14 Boys Div 2
Boys - Copper Tournament
 
 Boys U14 14 Boys Div 2
Flight Ranking Value: 125
Bracket A
C1FSC FLORIDA SC SPIRIT OF 98/99 BLACK (FL)
C3MYS MANATEE AREA YSA MANATEE MAGIC U-14 BOYS (FL)
C2CFL CELTIC FC FLORIDA '99 BOYS - NICHOLAS (FL)
CHARGERS SC B98-99 TPA PREMIER (FL)
Bracket B
FCT SCORPIO (FL)
HOUSTON DYNAMO TAMPA 98/99B WHITE (FL)
BRANDON FC E 98 BOYS GOLD (FL)
AUBURNDALE YOUTH SOCCER AUBURNDALE SCREAM 98/99 BOYS (FL)
Bracket C
VAYSA 98/99 BOYS [U14] (FL)
CHARGERS SC B98-99 CLW PREMIER (FL)
FCT RANGERS (FL)
C3BRS BRADEN RIVER SC 98 RAGE SILVER (FL)
Bracket D
C1RYS RURAL YSA WIMAUMA WARRIORS (FL)
C6NCS NATURE COAST SOCCER LIGHTNING 98/99 BOYS (FL)
C5ISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC COBRAS UNITED (FL)
C6CUS CITRUS UNITED CITRUS UNITED (FL)
Bracket E
HOUSTON DYNAMO TAMPA 98/99B ORANGE (FL)
C3BRS BRADEN RIVER SC 98 RAGE WHITE (FL)
C5LHA LEHIGH YSA LEHIGH LIGHTNING BOYS (FL)
SEMINOLE SHOOTING STARS SA SEMINOLE YOUTH STARS 98B (FL)
Bracket F
WESLEY CHAPEL 98/99 BOYS FLAMES (FL)
EVERTON FC VSI PINELLAS 98/99 BOYS (FL)
CAPE CORAL SA 98/99 CYCLONE BOYS BLACK (FL)
Bracket A
Saturday, February 23, 2013
C1FSC FLORIDA SC SPIRIT OF 98/99 BLACK 1     C3MYS MANATEE AREA YSA MANATEE MAGIC U-14 BOYS 1
C2CFL CELTIC FC FLORIDA '99 BOYS - NICHOLAS 2     CHARGERS SC B98-99 TPA PREMIER 0
C3MYS MANATEE AREA YSA MANATEE MAGIC U-14 BOYS 2     C2CFL CELTIC FC FLORIDA '99 BOYS - NICHOLAS 1
CHARGERS SC B98-99 TPA PREMIER 1     C1FSC FLORIDA SC SPIRIT OF 98/99 BLACK 1
Sunday, February 24, 2013
C1FSC FLORIDA SC SPIRIT OF 98/99 BLACK 1     C2CFL CELTIC FC FLORIDA '99 BOYS - NICHOLAS 0
C3MYS MANATEE AREA YSA MANATEE MAGIC U-14 BOYS 1     CHARGERS SC B98-99 TPA PREMIER 0
Saturday, March 09, 2013
WESLEY CHAPEL 98/99 BOYS FLAMES 2     C3MYS MANATEE AREA YSA MANATEE MAGIC U-14 BOYS 1
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: C3MYS MANATEE AREA YSA MANATEE MAGIC U-14 BOYS (FL)  3210427
 2: C1FSC FLORIDA SC SPIRIT OF 98/99 BLACK (FL)  3120325
 3: C2CFL CELTIC FC FLORIDA '99 BOYS - NICHOLAS (FL)  3102333
 4: CHARGERS SC B98-99 TPA PREMIER (FL)  3012141

Bracket B
Saturday, February 23, 2013
FCT SCORPIO 5     HOUSTON DYNAMO TAMPA 98/99B WHITE 0
BRANDON FC E 98 BOYS GOLD 1     AUBURNDALE YOUTH SOCCER AUBURNDALE SCREAM 98/99 BO 4
HOUSTON DYNAMO TAMPA 98/99B WHITE 0     BRANDON FC E 98 BOYS GOLD 6
AUBURNDALE YOUTH SOCCER AUBURNDALE SCREAM 98/99 BO 2     FCT SCORPIO 2
Sunday, February 24, 2013
FCT SCORPIO 2     BRANDON FC E 98 BOYS GOLD 1
HOUSTON DYNAMO TAMPA 98/99B WHITE 0     AUBURNDALE YOUTH SOCCER AUBURNDALE SCREAM 98/99 BO 6
Saturday, March 09, 2013
SEMINOLE SHOOTING STARS SA SEMINOLE YOUTH STARS 98 0     FCT SCORPIO 1
VAYSA 98/99 BOYS [U14] 2     AUBURNDALE YOUTH SOCCER AUBURNDALE SCREAM 98/99 BO 1
Saturday, March 16, 2013
C5ISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC COBRAS UNITED 0     FCT SCORPIO 2
Sunday, March 17, 2013
FCT SCORPIO 0     VAYSA 98/99 BOYS [U14] 2
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: AUBURNDALE YOUTH SOCCER AUBURNDALE SCREAM 98/99 BOYS (FL)  32101037
 2: FCT SCORPIO (FL)  3210837
 3: BRANDON FC E 98 BOYS GOLD (FL)  3102663
 4: HOUSTON DYNAMO TAMPA 98/99B WHITE (FL)  30030120

Bracket C
Saturday, February 23, 2013
VAYSA 98/99 BOYS [U14] 5     CHARGERS SC B98-99 CLW PREMIER 0
FCT RANGERS 5     C3BRS BRADEN RIVER SC 98 RAGE SILVER 0
CHARGERS SC B98-99 CLW PREMIER 0     FCT RANGERS 2
C3BRS BRADEN RIVER SC 98 RAGE SILVER 0     VAYSA 98/99 BOYS [U14] 4
Sunday, February 24, 2013
VAYSA 98/99 BOYS [U14] 0     FCT RANGERS 0
CHARGERS SC B98-99 CLW PREMIER 0     C3BRS BRADEN RIVER SC 98 RAGE SILVER 5
Saturday, March 09, 2013
C5ISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC COBRAS UNITED 5     FCT RANGERS 1
VAYSA 98/99 BOYS [U14] 2     AUBURNDALE YOUTH SOCCER AUBURNDALE SCREAM 98/99 BO 1
Saturday, March 16, 2013
WESLEY CHAPEL 98/99 BOYS FLAMES 0     VAYSA 98/99 BOYS [U14] 2
Sunday, March 17, 2013
FCT SCORPIO 0     VAYSA 98/99 BOYS [U14] 2
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: VAYSA 98/99 BOYS [U14] (FL)  3210807
 2: FCT RANGERS (FL)  3210607
 3: C3BRS BRADEN RIVER SC 98 RAGE SILVER (FL)  3102483
 4: CHARGERS SC B98-99 CLW PREMIER (FL)  30030100

Bracket D
Saturday, February 23, 2013
C1RYS RURAL YSA WIMAUMA WARRIORS 0     C6NCS NATURE COAST SOCCER LIGHTNING 98/99 BOYS 2
C5ISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC COBRAS UNITED 6     C6CUS CITRUS UNITED CITRUS UNITED 0
C6NCS NATURE COAST SOCCER LIGHTNING 98/99 BOYS 1     C5ISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC COBRAS UNITED 7
C6CUS CITRUS UNITED CITRUS UNITED 0     C1RYS RURAL YSA WIMAUMA WARRIORS 5
Sunday, February 24, 2013
C1RYS RURAL YSA WIMAUMA WARRIORS 2     C5ISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC COBRAS UNITED 3
C6NCS NATURE COAST SOCCER LIGHTNING 98/99 BOYS 4     C6CUS CITRUS UNITED CITRUS UNITED 1
Saturday, March 09, 2013
C5ISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC COBRAS UNITED 5     FCT RANGERS 1
Saturday, March 16, 2013
C5ISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC COBRAS UNITED 0     FCT SCORPIO 2
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: C5ISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC COBRAS UNITED (FL)  33001139
 2: C6NCS NATURE COAST SOCCER LIGHTNING 98/99 BOYS (FL)  3201756
 3: C1RYS RURAL YSA WIMAUMA WARRIORS (FL)  3102653
 4: C6CUS CITRUS UNITED CITRUS UNITED (FL)  30031120

Bracket E
Saturday, February 23, 2013
HOUSTON DYNAMO TAMPA 98/99B ORANGE 2     C3BRS BRADEN RIVER SC 98 RAGE WHITE 0
C5LHA LEHIGH YSA LEHIGH LIGHTNING BOYS 1     SEMINOLE SHOOTING STARS SA SEMINOLE YOUTH STARS 98 2
C3BRS BRADEN RIVER SC 98 RAGE WHITE 2     C5LHA LEHIGH YSA LEHIGH LIGHTNING BOYS 1
SEMINOLE SHOOTING STARS SA SEMINOLE YOUTH STARS 98 4     HOUSTON DYNAMO TAMPA 98/99B ORANGE 0
Sunday, February 24, 2013
HOUSTON DYNAMO TAMPA 98/99B ORANGE 3     C5LHA LEHIGH YSA LEHIGH LIGHTNING BOYS 2
C3BRS BRADEN RIVER SC 98 RAGE WHITE 0     SEMINOLE SHOOTING STARS SA SEMINOLE YOUTH STARS 98 3
Saturday, March 09, 2013
SEMINOLE SHOOTING STARS SA SEMINOLE YOUTH STARS 98 0     FCT SCORPIO 1
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: SEMINOLE SHOOTING STARS SA SEMINOLE YOUTH STARS 98B (FL)  3300919
 2: HOUSTON DYNAMO TAMPA 98/99B ORANGE (FL)  3201566
 3: C3BRS BRADEN RIVER SC 98 RAGE WHITE (FL)  3102263
 4: C5LHA LEHIGH YSA LEHIGH LIGHTNING BOYS (FL)  3003470

Bracket F
Saturday, February 23, 2013
WESLEY CHAPEL 98/99 BOYS FLAMES 1     EVERTON FC VSI PINELLAS 98/99 BOYS 0
EVERTON FC VSI PINELLAS 98/99 BOYS 0     CAPE CORAL SA 98/99 CYCLONE BOYS BLACK 3
Sunday, February 24, 2013
CAPE CORAL SA 98/99 CYCLONE BOYS BLACK 1     WESLEY CHAPEL 98/99 BOYS FLAMES 2
Saturday, March 09, 2013
WESLEY CHAPEL 98/99 BOYS FLAMES 2     C3MYS MANATEE AREA YSA MANATEE MAGIC U-14 BOYS 1
Saturday, March 16, 2013
WESLEY CHAPEL 98/99 BOYS FLAMES 0     VAYSA 98/99 BOYS [U14] 2
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: WESLEY CHAPEL 98/99 BOYS FLAMES (FL)  2200318
 2: CAPE CORAL SA 98/99 CYCLONE BOYS BLACK (FL)  2101425
 3: EVERTON FC VSI PINELLAS 98/99 BOYS (FL)  2002042

5 bracket
Quarter-Finals A
 SEMINOLE SHOOTING STARS S 0 
 FCT SCORPIO (FL) 1 
Quarter-Finals B
 C5ISP THE SOCCER PIT YOUT 5 
 FCT RANGERS (FL) 1 
Quarter-Finals C
 WESLEY CHAPEL 98/99 BOYS  2 
 C3MYS MANATEE AREA YSA MA 1 
Quarter-Finals D
 VAYSA 98/99 BOYS [U14] (F 2 
 AUBURNDALE YOUTH SOCCER A 1 
Semi-Finals A
 C5ISP THE SOCCER PIT YOUT 0 
 FCT SCORPIO (FL) 2 
Semi-Finals B
 WESLEY CHAPEL 98/99 BOYS  0 
 VAYSA 98/99 BOYS [U14] (F 2 
Final
 FCT SCORPIO (FL) 0 
 VAYSA 98/99 BOYS [U14] (F 2 
Event Information
Event ID# 28158
Director
 David DiTillio
Location
 Region C, FL 00000
Tournament Level
Boys Category
 Copper Tournament
Statistics
Game Records 723
Boys Flights 15
Girls Flights 15
Total Teams 499
In State Teams 499 (100%)
In Region Teams 499 (100%)
Foreign Teams None
Tournament Events
Event Date
  Apply Now  
  2/7/2015  
  2/8/2014  
  2/2/2013  
  2/25/2012  
  2/26/2011