FYSA 2013 State Cup  / Boys U14 Boys U14    
3/23/2013 - 5/26/2013
Event Information

Event ID# 29096
Director
 Sandy Parker, VP Comp & State Cup Chair
Asst. Director
 Cheryl Pacheco
Location
 Florida, FL fl
Tournament Level
Boys Category
 State Championships: Region 3 - Level One
Girls Category
 State Championships: Region 3 - Level One
Statistics
Game Records 967
Boys Flights 13
Girls Flights 12
Total Teams 579
In State Teams 579 (100%)
In Region Teams 579 (100%)
Foreign Teams None
Boys - State Championships: Region 3 - Level One
 
 Boys U14 Boys U14
Flight Ranking Value: 1375
Bracket APINECREST PREMIER 98/99-B BLUE (FL)B14 2ND PLACE R1 GRP A CPUSA SPARTANS BLUE (FL)MELBOURNE EAU GALLIE UNITED FUSION 98/99 ELITE BLUE (FL) 
Bracket BFC FLORIDA 98B (FL)A2WES WESTON FC 99 BOYS PRE-ACADEMY (FL)BRANDON FC E 98 BOYS ELITE (FL)JYSC FURY BOYS GREEN 98/99 (FL)
Bracket CB14 2ND PLACE R1 GRP C FLORIDA RUSH NIKE (FL)KENDALL SC 9899 DUSC (FL)WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 98/99 (FL)IMG ACADEMY U14 B (FL)
Bracket DWEST PASCO FC 98 THUNDER (FL)A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 98 BOYS COPA (FL)B14 2ND PLACE R1 GRP D BRADEN RIVER RAGE MAROON (FL)FLORIDA RUSH 98 SWOOSH BOYS (FL)
Bracket EA1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID (FL)B14 2ND PLACE R1 GRP E MARGATE MUTINY (FL)CHARLOTTE COUNTY SOCCER FEDERATION U-14 CHARLOTTE PREMIER (FL)B1MAI MAITLAND MAITLAND BOCA JUNIORS (FL)
Bracket FMBSC TSUNAMI 98/99 SELECT (FL)B14 2ND PLACE R1 GRP F PALM BEACH NOMADS (FL)CHARGERS SC B98-99 TPA ELITE (FL)OCYS 98/99B WHITE (FL)
Bracket GA5WSC WELLINGTON SC 98/99 WAVE WHITE (FL)TEAM BOCA 98/99 BOYS WHITE (FL)B14 2ND PLACE R1 GRP G FLORIDA SPIRIT (FL)KENDALL SC 99 PRE ACADEMY (FL)
Bracket HPLANT CITY FC U14 BOYS PCFC PREMIER (FL)B14 2ND PLACE R1 GRP H PINECREST PREMIER WHITE (FL)CHARGERS SC B98-99 CLW ELITE (FL)JACKSONVILLE FC JFC 98/99 BOYS ELITE (FL)
Bracket IOCYS 98/99B PURPLE (FL)B14 2ND PLACE R1 GRP I GREATR BOCA UNITED GOLD (FL)C1TBU TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 98 (FL)A2DUS DAVIE UNITED SC DAVIE UNITED SHARKS (FL)
Bracket JFC AMERICA BOYS 98/99 PREMIER (FL)A2WES WESTON FC 98 BOYS PREMIER (FL)C5NYS FLORIDA FIRE JUNIORS 98-99 BOYS PREMIER (FL)BIG SUN YSL OCALA STAMPEDE (FL)
Bracket A
Saturday, March 23, 2013
  B14 2ND PLACE R1 GRP A CPUSA SPARTANS BLUE  3          MELBOURNE EAU GALLIE UNITED FUSION 98/99 ELITE BLU  0 
  PINECREST PREMIER 98/99-B BLUE  2          MELBOURNE EAU GALLIE UNITED FUSION 98/99 ELITE BLU  0 
Sunday, March 24, 2013
  PINECREST PREMIER 98/99-B BLUE  4          B14 2ND PLACE R1 GRP A CPUSA SPARTANS BLUE  0 
Saturday, April 27, 2013
  PINECREST PREMIER 98/99-B BLUE  0          FLORIDA RUSH 98 NIKE BOYS  1 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: PINECREST PREMIER 98/99-B BLUE (FL)  2200606
 2: B14 2ND PLACE R1 GRP A CPUSA SPARTANS BLUE (FL)  2101343
 3: MELBOURNE EAU GALLIE UNITED FUSION 98/99 ELITE BLUE (FL)  2002050

Bracket B
Saturday, March 23, 2013
  FC FLORIDA 98B  1          BRANDON FC E 98 BOYS ELITE  1 
  A2WES WESTON FC 99 BOYS PRE-ACADEMY  3          JYSC FURY BOYS GREEN 98/99  1 
  FC FLORIDA 98B  2          JYSC FURY BOYS GREEN 98/99  1 
  A2WES WESTON FC 99 BOYS PRE-ACADEMY  1          BRANDON FC E 98 BOYS ELITE  1 
Sunday, March 24, 2013
  FC FLORIDA 98B  0          A2WES WESTON FC 99 BOYS PRE-ACADEMY  0 
  BRANDON FC E 98 BOYS ELITE  1          JYSC FURY BOYS GREEN 98/99  0 
Saturday, April 27, 2013
  A2WES WESTON FC 99 BOYS PRE-ACADEMY  4          PALM BEACH NOMADS 98 BOYS  2 
Sunday, April 28, 2013
  BRANDON FC E 98 BOYS ELITE  1          A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  2 
  A2WES WESTON FC 99 BOYS PRE-ACADEMY  0          FC AMERICA BOYS 98/99 PREMIER  3 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: A2WES WESTON FC 99 BOYS PRE-ACADEMY (FL)  3120425
 2: BRANDON FC E 98 BOYS ELITE (FL)  3120325
 3: FC FLORIDA 98B (FL)  3120325
 4: JYSC FURY BOYS GREEN 98/99 (FL)  3003260

Bracket C
Saturday, March 23, 2013
  B14 2ND PLACE R1 GRP C FLORIDA RUSH NIKE  2          WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 98/99  0 
  KENDALL SC 9899 DUSC  0          IMG ACADEMY U14 B  5 
  B14 2ND PLACE R1 GRP C FLORIDA RUSH NIKE  0          IMG ACADEMY U14 B  1 
  KENDALL SC 9899 DUSC  3          WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 98/99  0 
Sunday, March 24, 2013
  B14 2ND PLACE R1 GRP C FLORIDA RUSH NIKE  4          KENDALL SC 9899 DUSC  0 
  WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 98/99  0          IMG ACADEMY U14 B  0 
Saturday, April 27, 2013
  IMG ACADEMY U14 B  6          PINECREST PREMIER 98/99-B WHITE  0 
Sunday, April 28, 2013
  B14 2ND PLACE R1 GRP C FLORIDA RUSH NIKE  1          OCYS 98/99B PURPLE  0 
  IMG ACADEMY U14 B  0          C5NYS FLORIDA FIRE JUNIORS 98-99 BOYS PREMIER  2 
Saturday, May 18, 2013
  B14 2ND PLACE R1 GRP C FLORIDA RUSH NIKE  3          A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  0 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: IMG ACADEMY U14 B (FL)  3210507
 2: B14 2ND PLACE R1 GRP C FLORIDA RUSH NIKE (FL)  3201616
 3: KENDALL SC 9899 DUSC (FL)  3102393
 4: WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 98/99 (FL)  3012051

Bracket D
Saturday, March 23, 2013
  WEST PASCO FC 98 THUNDER  1          FLORIDA RUSH 98 SWOOSH BOYS  1 
  A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 98 BOYS COPA  0          B14 2ND PLACE R1 GRP D BRADEN RIVER RAGE MAROON  2 
Sunday, March 24, 2013
  WEST PASCO FC 98 THUNDER  1          B14 2ND PLACE R1 GRP D BRADEN RIVER RAGE MAROON  2 
  A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 98 BOYS COPA  0          FLORIDA RUSH 98 SWOOSH BOYS  1 
  WEST PASCO FC 98 THUNDER  1          A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 98 BOYS COPA  0 
  B14 2ND PLACE R1 GRP D BRADEN RIVER RAGE MAROON  0          FLORIDA RUSH 98 SWOOSH BOYS  2 
Saturday, April 27, 2013
  FLORIDA RUSH 98 SWOOSH BOYS  0          BRANDON FC E 98 BOYS ELITE  2 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: FLORIDA RUSH 98 SWOOSH BOYS (FL)  3210417
 2: B14 2ND PLACE R1 GRP D BRADEN RIVER RAGE MAROON (FL)  3201436
 3: WEST PASCO FC 98 THUNDER (FL)  3111334
 4: A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 98 BOYS COPA (FL)  3003040

Bracket E
Saturday, March 23, 2013
  A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  1          CHARLOTTE COUNTY SOCCER FEDERATION U-14 CHARLOTTE  0 
  B14 2ND PLACE R1 GRP E MARGATE MUTINY  2          B1MAI MAITLAND MAITLAND BOCA JUNIORS  1 
  A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  2          B1MAI MAITLAND MAITLAND BOCA JUNIORS  1 
  B14 2ND PLACE R1 GRP E MARGATE MUTINY  1          CHARLOTTE COUNTY SOCCER FEDERATION U-14 CHARLOTTE  0 
Sunday, March 24, 2013
  A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  2          B14 2ND PLACE R1 GRP E MARGATE MUTINY  0 
  CHARLOTTE COUNTY SOCCER FEDERATION U-14 CHARLOTTE  0          B1MAI MAITLAND MAITLAND BOCA JUNIORS  2 
Saturday, April 27, 2013
  A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  3          C6 CPUSA SPARTANS BOYS BLUE 98  0 
Sunday, April 28, 2013
  BRANDON FC E 98 BOYS ELITE  1          A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  2 
Saturday, May 18, 2013
  B14 2ND PLACE R1 GRP C FLORIDA RUSH NIKE  3          A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  0 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID (FL)  3300519
 2: B14 2ND PLACE R1 GRP E MARGATE MUTINY (FL)  3201336
 3: B1MAI MAITLAND MAITLAND BOCA JUNIORS (FL)  3102443
 4: CHARLOTTE COUNTY SOCCER FEDERATION U-14 CHARLOTTE PREMIER (FL)  3003040

Bracket F
Saturday, March 23, 2013
  MBSC TSUNAMI 98/99 SELECT  4          CHARGERS SC B98-99 TPA ELITE  0 
  B14 2ND PLACE R1 GRP F PALM BEACH NOMADS  0          OCYS 98/99B WHITE  1 
  MBSC TSUNAMI 98/99 SELECT  1          OCYS 98/99B WHITE  0 
  B14 2ND PLACE R1 GRP F PALM BEACH NOMADS  3          CHARGERS SC B98-99 TPA ELITE  0 
Sunday, March 24, 2013
  MBSC TSUNAMI 98/99 SELECT  3          B14 2ND PLACE R1 GRP F PALM BEACH NOMADS  1 
  CHARGERS SC B98-99 TPA ELITE  3          OCYS 98/99B WHITE  2 
Saturday, April 27, 2013
  MBSC TSUNAMI 98/99 SELECT  3          C5NYS FLORIDA FIRE JUNIORS 98-99 BOYS PREMIER  4 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: MBSC TSUNAMI 98/99 SELECT (FL)  3300819
 2: B14 2ND PLACE R1 GRP F PALM BEACH NOMADS (FL)  3102443
 3: OCYS 98/99B WHITE (FL)  3102343
 4: CHARGERS SC B98-99 TPA ELITE (FL)  3102393

Bracket G
Saturday, March 23, 2013
  A5WSC WELLINGTON SC 98/99 WAVE WHITE  2          B14 2ND PLACE R1 GRP G FLORIDA SPIRIT  2 
  TEAM BOCA 98/99 BOYS WHITE  1          KENDALL SC 99 PRE ACADEMY  0 
  A5WSC WELLINGTON SC 98/99 WAVE WHITE  1          KENDALL SC 99 PRE ACADEMY  2 
  TEAM BOCA 98/99 BOYS WHITE  4          B14 2ND PLACE R1 GRP G FLORIDA SPIRIT  0 
Sunday, March 24, 2013
  B14 2ND PLACE R1 GRP G FLORIDA SPIRIT  2          KENDALL SC 99 PRE ACADEMY  0 
  A5WSC WELLINGTON SC 98/99 WAVE WHITE  1          TEAM BOCA 98/99 BOYS WHITE  2 
Saturday, April 27, 2013
  TEAM BOCA 98/99 BOYS WHITE  1          FC AMERICA BOYS 98/99 PREMIER  2 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: TEAM BOCA 98/99 BOYS WHITE (FL)  3300719
 2: B14 2ND PLACE R1 GRP G FLORIDA SPIRIT (FL)  3111464
 3: KENDALL SC 99 PRE ACADEMY (FL)  3102243
 4: A5WSC WELLINGTON SC 98/99 WAVE WHITE (FL)  3012461

Bracket H
Saturday, March 23, 2013
  PLANT CITY FC U14 BOYS PCFC PREMIER  0          JACKSONVILLE FC JFC 98/99 BOYS ELITE  0 
  B14 2ND PLACE R1 GRP H PINECREST PREMIER WHITE  0          CHARGERS SC B98-99 CLW ELITE  0 
Sunday, March 24, 2013
  PLANT CITY FC U14 BOYS PCFC PREMIER  1          B14 2ND PLACE R1 GRP H PINECREST PREMIER WHITE  3 
  CHARGERS SC B98-99 CLW ELITE  1          JACKSONVILLE FC JFC 98/99 BOYS ELITE  3 
  PLANT CITY FC U14 BOYS PCFC PREMIER  4          CHARGERS SC B98-99 CLW ELITE  1 
  B14 2ND PLACE R1 GRP H PINECREST PREMIER WHITE  0          JACKSONVILLE FC JFC 98/99 BOYS ELITE  2 
Saturday, April 27, 2013
  JACKSONVILLE FC JFC 98/99 BOYS ELITE  0          OCYS 98/99B PURPLE  3 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: JACKSONVILLE FC JFC 98/99 BOYS ELITE (FL)  3210517
 2: B14 2ND PLACE R1 GRP H PINECREST PREMIER WHITE (FL)  3111334
 3: PLANT CITY FC U14 BOYS PCFC PREMIER (FL)  3111544
 4: CHARGERS SC B98-99 CLW ELITE (FL)  3012271

Bracket I
Saturday, March 23, 2013
  OCYS 98/99B PURPLE  2          C1TBU TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 98  0 
  B14 2ND PLACE R1 GRP I GREATR BOCA UNITED GOLD  1          A2DUS DAVIE UNITED SC DAVIE UNITED SHARKS  1 
  OCYS 98/99B PURPLE  1          A2DUS DAVIE UNITED SC DAVIE UNITED SHARKS  0 
  B14 2ND PLACE R1 GRP I GREATR BOCA UNITED GOLD  3          C1TBU TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 98  2 
Sunday, March 24, 2013
  OCYS 98/99B PURPLE  2          B14 2ND PLACE R1 GRP I GREATR BOCA UNITED GOLD  0 
  C1TBU TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 98  2          A2DUS DAVIE UNITED SC DAVIE UNITED SHARKS  0 
Saturday, April 27, 2013
  JACKSONVILLE FC JFC 98/99 BOYS ELITE  0          OCYS 98/99B PURPLE  3 
Sunday, April 28, 2013
  B14 2ND PLACE R1 GRP C FLORIDA RUSH NIKE  1          OCYS 98/99B PURPLE  0 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: OCYS 98/99B PURPLE (FL)  3300509
 2: B14 2ND PLACE R1 GRP I GREATR BOCA UNITED GOLD (FL)  3111454
 3: C1TBU TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 98 (FL)  3102453
 4: A2DUS DAVIE UNITED SC DAVIE UNITED SHARKS (FL)  3012141

Bracket J
Saturday, March 23, 2013
  FC AMERICA BOYS 98/99 PREMIER  0          C5NYS FLORIDA FIRE JUNIORS 98-99 BOYS PREMIER  0 
  A2WES WESTON FC 98 BOYS PREMIER  4          BIG SUN YSL OCALA STAMPEDE  0 
  A2WES WESTON FC 98 BOYS PREMIER  1          C5NYS FLORIDA FIRE JUNIORS 98-99 BOYS PREMIER  2 
  FC AMERICA BOYS 98/99 PREMIER  6          BIG SUN YSL OCALA STAMPEDE  0 
Sunday, March 24, 2013
  FC AMERICA BOYS 98/99 PREMIER  1          A2WES WESTON FC 98 BOYS PREMIER  0 
  C5NYS FLORIDA FIRE JUNIORS 98-99 BOYS PREMIER  6          BIG SUN YSL OCALA STAMPEDE  0 
Saturday, April 27, 2013
  TEAM BOCA 98/99 BOYS WHITE  1          FC AMERICA BOYS 98/99 PREMIER  2 
Sunday, April 28, 2013
  A2WES WESTON FC 99 BOYS PRE-ACADEMY  0          FC AMERICA BOYS 98/99 PREMIER  3 
  IMG ACADEMY U14 B  0          C5NYS FLORIDA FIRE JUNIORS 98-99 BOYS PREMIER  2 
Saturday, May 18, 2013
  FC AMERICA BOYS 98/99 PREMIER  1          C5NYS FLORIDA FIRE JUNIORS 98-99 BOYS PREMIER  2 
Sunday, May 19, 2013
  FLORIDA RUSH 98 NIKE BOYS  2          C5NYS FLORIDA FIRE JUNIORS 98-99 BOYS PREMIER  1 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: FC AMERICA BOYS 98/99 PREMIER (FL)  3210507
 2: C5NYS FLORIDA FIRE JUNIORS 98-99 BOYS PREMIER (FL)  3210617
 3: A2WES WESTON FC 98 BOYS PREMIER (FL)  3102533
 4: BIG SUN YSL OCALA STAMPEDE (FL)  30030160

SC 2013 - 10 groups
Quarter-Finals A
 1 
 0 
Quarter-Finals B
 1 
 2 
Quarter-Finals C
 0 
 3 
Quarter-Finals D
 0 
 2 
Semi-Finals A
 3 
 0 
Semi-Finals B
 1 
 2 
Final
 2 
 1 
Tournament Events
Event Date
  3/29/2014  
 
  3/23/2013  
 
  3/17/2012  
 
  3/26/2011  
 
  3/26/2011  
 
  3/27/2010  
 
  5/16/2009  
 
  5/17/2008  
 
  5/1/2007