FYSA 2013 State Cup  / Boys U15 Boys U15    
3/23/2013 - 5/26/2013
Event Information

Event ID# 29096
Director
 Sandy Parker, VP Comp & State Cup Chair
Asst. Director
 Cheryl Pacheco
Location
 Florida, FL fl
Tournament Level
Boys Category
 State Championships: Region 3 - Level One
Girls Category
 State Championships: Region 3 - Level One
Statistics
Game Records 967
Boys Flights 13
Girls Flights 12
Total Teams 579
In State Teams 579 (100%)
In Region Teams 579 (100%)
Foreign Teams None
Boys - State Championships: Region 3 - Level One
 
 Boys U15 Boys U15
Flight Ranking Value: 9500
Group ASUNRISE ELITE 97/98 (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP A MBSC TSUNAMI SELECT (FL)WEST FLORIDA FLAMES W 97 BOYS GOLD (FL) 
Group BFLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP B KENDALL 98 PREACADEMY (FL)BRANDON FC E 97 BOYS BLUE (FL) 
Group CPINECREST PREMIER 97/98-B BLUE (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP C MIAMI LAKES SC ORANGE (FL)SPACE COAST UNITED STORM 97/98 BOYS ELITE (FL)SAN CARLOS PARK SCORPION U15BC SCP BLACK (FL)
Group DA2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA (FL)A2WES WESTON FC 98 BOYS PRE-ACADEMY (FL)JACKSONVILLE FC JFC 97/98 BOYS ELITE (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP D STRICTLY SOCCER SELECT (FL)
Group EFCT RANGERS (FL)A2WES WESTON FC 97 BOYS PREMIER (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP E FC AMERICA PREMIER (FL)CHARGERS SC B97-98 LWR ELITE (FL)
Group FOCYS 97/98B PURPLE (FL)TREASURE COAST UNITED TCU 1994 98/99 BOYS (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP F CENTRAL BREVARD UNITED (FL) 
Group GCORAL GABLES SOCCER TOROS 97/98 (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP G GREATER BOCA UNITED GOLD (FL)LEG-A-Z SOCCER CAIMANS 97/98 (FL)B1GOU GREATER OSCEOLA UNITED SC 97B UNITED INTER USA (FL)
Group HWEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98 (FL)FORT LAUDERDALE SELECT FC 97/98 BOYS (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP H WESTSIDE EAGLES NAVY (FL)C1TBU TAMPA BAY UNITED SELECT BOYS 97 (FL)
Group IA1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP I TEAM BOCA WHITE (FL)FC UNITED OF FLORIDA BOYS BLACK 97-98 (FL)LARGO UNITED SC LARGO UNITED 97/98 RED (FL)
Group JC3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY (FL)A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID CASTILLA (FL)IRSA 97 IRSA BOYS (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP J GSA 97/98 BLUE (FL)
Group KFLORIDA SPIRIT OF 97 ELITE (FL)A4SFE SOUTH FLORIDA ELITE FC SCHULZ ACADEMY 97/98 (FL)OCYS 97/98B WHITE (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP K FC FLORIDA 97B (FL)
Group LBRANDON FC E 97 BOYS ELITE (FL)CHARGERS SC B97-98 CLW ELITE (FL)A4PPS PARKLAND PREDATORS SC MAURO WHITE (FL)B15 2ND PLACE R1 GRP L CLAY COUNTY RANGERS BLACK (FL)
Group A
Saturday, March 23, 2013
  SUNRISE ELITE 97/98  1          WEST FLORIDA FLAMES W 97 BOYS GOLD  0 
  SUNRISE ELITE 97/98  3          B15 2ND PLACE R1 GRP A MBSC TSUNAMI SELECT  0 
Sunday, March 24, 2013
  B15 2ND PLACE R1 GRP A MBSC TSUNAMI SELECT  1          WEST FLORIDA FLAMES W 97 BOYS GOLD  0 
Saturday, April 27, 2013
  SUNRISE ELITE 97/98  3          TEAM BOCA 97/98 BOYS WHITE  0 
Sunday, April 28, 2013
  SUNRISE ELITE 97/98  3          WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98  1 
Saturday, May 18, 2013
  SUNRISE ELITE 97/98  1          FCT RANGERS  0 
Sunday, May 19, 2013
  SUNRISE ELITE 97/98  5          FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS  3 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: SUNRISE ELITE 97/98 (FL)  2200406
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP A MBSC TSUNAMI SELECT (FL)  2101133
 3: WEST FLORIDA FLAMES W 97 BOYS GOLD (FL)  2002020

Group B
Saturday, March 23, 2013
  FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS  6          BRANDON FC E 97 BOYS BLUE  0 
  B15 2ND PLACE R1 GRP B KENDALL 98 PREACADEMY  3          BRANDON FC E 97 BOYS BLUE  1 
Sunday, March 24, 2013
  FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS  2          B15 2ND PLACE R1 GRP B KENDALL 98 PREACADEMY  2 
Saturday, April 27, 2013
  FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS  4          WESTSIDE 97 EAGLES NAVY  1 
Sunday, April 28, 2013
  FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS  4          C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY  2 
Saturday, May 18, 2013
  FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS  2          OCYS 97/98B PURPLE  1 
Sunday, May 19, 2013
  SUNRISE ELITE 97/98  5          FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS  3 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS (FL)  2110624
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP B KENDALL 98 PREACADEMY (FL)  2110534
 3: BRANDON FC E 97 BOYS BLUE (FL)  2002190

Group C
Saturday, March 23, 2013
  PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE  3          SAN CARLOS PARK SCORPION U15BC SCP BLACK  0 
  B15 2ND PLACE R1 GRP C MIAMI LAKES SC ORANGE  3          SPACE COAST UNITED STORM 97/98 BOYS ELITE  0 
  PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE  3          SPACE COAST UNITED STORM 97/98 BOYS ELITE  0 
  B15 2ND PLACE R1 GRP C MIAMI LAKES SC ORANGE  1          SAN CARLOS PARK SCORPION U15BC SCP BLACK  1 
Sunday, March 24, 2013
  PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE  1          B15 2ND PLACE R1 GRP C MIAMI LAKES SC ORANGE  0 
  SPACE COAST UNITED STORM 97/98 BOYS ELITE  1          SAN CARLOS PARK SCORPION U15BC SCP BLACK  5 
Saturday, April 27, 2013
  PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE  3          KENDALL SC 98 PRE ACADEMY  1 
Sunday, April 28, 2013
  PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE  1          OCYS 97/98B PURPLE  2 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE (FL)  3300709
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP C MIAMI LAKES SC ORANGE (FL)  3111424
 3: SAN CARLOS PARK SCORPION U15BC SCP BLACK (FL)  3111554
 4: SPACE COAST UNITED STORM 97/98 BOYS ELITE (FL)  30031110

Group D
Saturday, March 23, 2013
  A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA  1          B15 2ND PLACE R1 GRP D STRICTLY SOCCER SELECT  0 
  A2WES WESTON FC 98 BOYS PRE-ACADEMY  0          JACKSONVILLE FC JFC 97/98 BOYS ELITE  2 
  A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA  3          JACKSONVILLE FC JFC 97/98 BOYS ELITE  2 
  A2WES WESTON FC 98 BOYS PRE-ACADEMY  1          B15 2ND PLACE R1 GRP D STRICTLY SOCCER SELECT  1 
Sunday, March 24, 2013
  A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA  0          A2WES WESTON FC 98 BOYS PRE-ACADEMY  0 
  JACKSONVILLE FC JFC 97/98 BOYS ELITE  1          B15 2ND PLACE R1 GRP D STRICTLY SOCCER SELECT  2 
Saturday, April 27, 2013
  A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA  3          GREATER BOCA YSA BOCA UNITED 97/98M GOLD  2 
Sunday, April 28, 2013
  A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA  0          FCT RANGERS  3 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA (FL)  3210427
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP D STRICTLY SOCCER SELECT (FL)  3111334
 3: JACKSONVILLE FC JFC 97/98 BOYS ELITE (FL)  3102553
 4: A2WES WESTON FC 98 BOYS PRE-ACADEMY (FL)  3021132

Group E
Saturday, March 23, 2013
  FCT RANGERS  2          CHARGERS SC B97-98 LWR ELITE  0 
  A2WES WESTON FC 97 BOYS PREMIER  0          B15 2ND PLACE R1 GRP E FC AMERICA PREMIER  1 
  FCT RANGERS  3          B15 2ND PLACE R1 GRP E FC AMERICA PREMIER  1 
  A2WES WESTON FC 97 BOYS PREMIER  1          CHARGERS SC B97-98 LWR ELITE  2 
Sunday, March 24, 2013
  FCT RANGERS  4          A2WES WESTON FC 97 BOYS PREMIER  1 
  B15 2ND PLACE R1 GRP E FC AMERICA PREMIER  3          CHARGERS SC B97-98 LWR ELITE  1 
Saturday, April 27, 2013
  FCT RANGERS  3          BRANDON FC E 97 BOYS ELITE  1 
Sunday, April 28, 2013
  A2EGL PLANTATION FC PLANTATION FC 97 BOYS COPA  0          FCT RANGERS  3 
Saturday, May 18, 2013
  SUNRISE ELITE 97/98  1          FCT RANGERS  0 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: FCT RANGERS (FL)  3300929
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP E FC AMERICA PREMIER (FL)  3201546
 3: CHARGERS SC B97-98 LWR ELITE (FL)  3102363
 4: A2WES WESTON FC 97 BOYS PREMIER (FL)  3003270

Group F
Saturday, March 23, 2013
  OCYS 97/98B PURPLE  3          B15 2ND PLACE R1 GRP F CENTRAL BREVARD UNITED  0 
  OCYS 97/98B PURPLE  6          TREASURE COAST UNITED TCU 1994 98/99 BOYS  0 
Sunday, March 24, 2013
  TREASURE COAST UNITED TCU 1994 98/99 BOYS  0          B15 2ND PLACE R1 GRP F CENTRAL BREVARD UNITED  1 
Saturday, April 27, 2013
  OCYS 97/98B PURPLE  2          OCYS 97/98B WHITE  0 
Sunday, April 28, 2013
  PINECREST PREMIER 97/98-B BLUE  1          OCYS 97/98B PURPLE  2 
Saturday, May 18, 2013
  FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS  2          OCYS 97/98B PURPLE  1 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: OCYS 97/98B PURPLE (FL)  2200706
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP F CENTRAL BREVARD UNITED (FL)  2101133
 3: TREASURE COAST UNITED TCU 1994 98/99 BOYS (FL)  2002070

Group G
Saturday, March 23, 2013
  CORAL GABLES SOCCER TOROS 97/98  1          B1GOU GREATER OSCEOLA UNITED SC 97B UNITED INTER U  0 
  B15 2ND PLACE R1 GRP G GREATER BOCA UNITED GOLD  1          LEG-A-Z SOCCER CAIMANS 97/98  0 
  CORAL GABLES SOCCER TOROS 97/98  2          LEG-A-Z SOCCER CAIMANS 97/98  1 
  B15 2ND PLACE R1 GRP G GREATER BOCA UNITED GOLD  2          B1GOU GREATER OSCEOLA UNITED SC 97B UNITED INTER U  1 
Sunday, March 24, 2013
  CORAL GABLES SOCCER TOROS 97/98  4          B15 2ND PLACE R1 GRP G GREATER BOCA UNITED GOLD  0 
  LEG-A-Z SOCCER CAIMANS 97/98  2          B1GOU GREATER OSCEOLA UNITED SC 97B UNITED INTER U  1 
Saturday, April 27, 2013
  CORAL GABLES SOCCER TOROS 97/98  2          C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY  3 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: CORAL GABLES SOCCER TOROS 97/98 (FL)  3300719
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP G GREATER BOCA UNITED GOLD (FL)  3201356
 3: LEG-A-Z SOCCER CAIMANS 97/98 (FL)  3102343
 4: B1GOU GREATER OSCEOLA UNITED SC 97B UNITED INTER USA (FL)  3003250

Group H
Saturday, March 23, 2013
  WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98  5          C1TBU TAMPA BAY UNITED SELECT BOYS 97  0 
  FORT LAUDERDALE SELECT FC 97/98 BOYS  0          B15 2ND PLACE R1 GRP H WESTSIDE EAGLES NAVY  4 
  WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98  3          B15 2ND PLACE R1 GRP H WESTSIDE EAGLES NAVY  1 
  FORT LAUDERDALE SELECT FC 97/98 BOYS  0          C1TBU TAMPA BAY UNITED SELECT BOYS 97  1 
Sunday, March 24, 2013
  WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98  3          FORT LAUDERDALE SELECT FC 97/98 BOYS  1 
  B15 2ND PLACE R1 GRP H WESTSIDE EAGLES NAVY  4          C1TBU TAMPA BAY UNITED SELECT BOYS 97  0 
Saturday, April 27, 2013
  WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98  3          A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  0 
Sunday, April 28, 2013
  SUNRISE ELITE 97/98  3          WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98  1 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98 (FL)  33001029
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP H WESTSIDE EAGLES NAVY (FL)  3201936
 3: C1TBU TAMPA BAY UNITED SELECT BOYS 97 (FL)  3102193
 4: FORT LAUDERDALE SELECT FC 97/98 BOYS (FL)  3003180

Group I
Saturday, March 23, 2013
  A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  1          LARGO UNITED SC LARGO UNITED 97/98 RED  0 
  B15 2ND PLACE R1 GRP I TEAM BOCA WHITE  3          FC UNITED OF FLORIDA BOYS BLACK 97-98  1 
  A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  4          FC UNITED OF FLORIDA BOYS BLACK 97-98  0 
  B15 2ND PLACE R1 GRP I TEAM BOCA WHITE  2          LARGO UNITED SC LARGO UNITED 97/98 RED  0 
Sunday, March 24, 2013
  A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  4          B15 2ND PLACE R1 GRP I TEAM BOCA WHITE  1 
  FC UNITED OF FLORIDA BOYS BLACK 97-98  1          LARGO UNITED SC LARGO UNITED 97/98 RED  0 
Saturday, April 27, 2013
  WEST PINES UNITED FC BOYS BLACK 97/98  3          A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID  0 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID (FL)  3300919
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP I TEAM BOCA WHITE (FL)  3201656
 3: FC UNITED OF FLORIDA BOYS BLACK 97-98 (FL)  3102273
 4: LARGO UNITED SC LARGO UNITED 97/98 RED (FL)  3003040

Group J
Saturday, March 23, 2013
  C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY  2          A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID CASTILLA  0 
  IRSA 97 IRSA BOYS  1          B15 2ND PLACE R1 GRP J GSA 97/98 BLUE  1 
  C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY  1          IRSA 97 IRSA BOYS  0 
  A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID CASTILLA  0          B15 2ND PLACE R1 GRP J GSA 97/98 BLUE  1 
Sunday, March 24, 2013
  C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY  2          B15 2ND PLACE R1 GRP J GSA 97/98 BLUE  0 
  A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID CASTILLA  3          IRSA 97 IRSA BOYS  1 
Saturday, April 27, 2013
  CORAL GABLES SOCCER TOROS 97/98  2          C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY  3 
Sunday, April 28, 2013
  FLORIDA RUSH 97 NIKE BOYS  4          C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY  2 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: C3ASA IMG IMG SOCCER ACADEMY (FL)  3300509
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP J GSA 97/98 BLUE (FL)  3111234
 3: A1SAA OF THE AMERICAS SAA REAL MADRID CASTILLA (FL)  3102343
 4: IRSA 97 IRSA BOYS (FL)  3012251

Group K
Saturday, March 23, 2013
  FLORIDA SPIRIT OF 97 ELITE  1          B15 2ND PLACE R1 GRP K FC FLORIDA 97B  1 
  A4SFE SOUTH FLORIDA ELITE FC SCHULZ ACADEMY 97/98  1          OCYS 97/98B WHITE  2 
  FLORIDA SPIRIT OF 97 ELITE  0          OCYS 97/98B WHITE  2 
  A4SFE SOUTH FLORIDA ELITE FC SCHULZ ACADEMY 97/98  1          B15 2ND PLACE R1 GRP K FC FLORIDA 97B  1 
Sunday, March 24, 2013
  FLORIDA SPIRIT OF 97 ELITE  2          A4SFE SOUTH FLORIDA ELITE FC SCHULZ ACADEMY 97/98  3 
  OCYS 97/98B WHITE  0          B15 2ND PLACE R1 GRP K FC FLORIDA 97B  1 
Saturday, April 27, 2013
  OCYS 97/98B PURPLE  2          OCYS 97/98B WHITE  0 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: OCYS 97/98B WHITE (FL)  3201426
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP K FC FLORIDA 97B (FL)  3120325
 3: A4SFE SOUTH FLORIDA ELITE FC SCHULZ ACADEMY 97/98 (FL)  3111554
 4: FLORIDA SPIRIT OF 97 ELITE (FL)  3012361

Group L
Saturday, March 23, 2013
  BRANDON FC E 97 BOYS ELITE  2          B15 2ND PLACE R1 GRP L CLAY COUNTY RANGERS BLACK  1 
  CHARGERS SC B97-98 CLW ELITE  0          A4PPS PARKLAND PREDATORS SC MAURO WHITE  0 
  BRANDON FC E 97 BOYS ELITE  5          A4PPS PARKLAND PREDATORS SC MAURO WHITE  0 
  CHARGERS SC B97-98 CLW ELITE  0          B15 2ND PLACE R1 GRP L CLAY COUNTY RANGERS BLACK  0 
Sunday, March 24, 2013
  BRANDON FC E 97 BOYS ELITE  5          CHARGERS SC B97-98 CLW ELITE  0 
  A4PPS PARKLAND PREDATORS SC MAURO WHITE  0          B15 2ND PLACE R1 GRP L CLAY COUNTY RANGERS BLACK  2 
Saturday, April 27, 2013
  FCT RANGERS  3          BRANDON FC E 97 BOYS ELITE  1 
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: BRANDON FC E 97 BOYS ELITE (FL)  33001019
 2: B15 2ND PLACE R1 GRP L CLAY COUNTY RANGERS BLACK (FL)  3111324
 3: CHARGERS SC B97-98 CLW ELITE (FL)  3021052
 4: A4PPS PARKLAND PREDATORS SC MAURO WHITE (FL)  3012071

SC 2013 - 12 groups
Quarter-Finals A
 3 
 1 
Quarter-Finals B
 0 
 3 
Quarter-Finals C
 4 
 2 
Quarter-Finals D
 1 
 2 
Semi-Finals A
 1 
 0 
Semi-Finals B
 2 
 1 
Final
 5 
 3 
Tournament Events
Event Date
  3/29/2014  
 
  3/23/2013  
 
  3/17/2012  
 
  3/26/2011  
 
  3/26/2011  
 
  3/27/2010  
 
  5/16/2009  
 
  5/17/2008  
 
  5/1/2007