FYSA 2017 Region C Commissioner's Cup
2/11/2017 - 3/19/2017
Boys U11 11 Boys Div 1
Boys - Silver Tournament
 
 Boys U11 11 Boys Div 1
Flight Ranking Value: 3250
Bracket A
CNFCT FC TAMPA RANGERS NEWCASTLE (FL)
C2SFC STRICTLY SOCCER FC SELECT (FL)
CHARGERS SC TPA B2006 YELLOW (FL)
CSBYS-BONITA SPRINGS YOUTH SOCCER STORM06SELECTB (FL)
Bracket B
FLORIDA HAWKS FC 2006B BLUE (FL)
CNFCT FC TAMPA RANGERS (FL)
WEST FLORIDA FLAMES 06B PREMIER PINELLAS (FL)
LEE COUNTY STRIKERS 06 BOYS WHITE (FL)
Bracket C
CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 DUSKO (FL)
CSCFL CELTIC FC FLORIDA '06 BOYS (FL)
CNLFC LAKELAND FC 06 ELITE (FL)
CSNYS FLORIDA FIRE JUNIORS BOYS U11 RED (FL)
Bracket D
CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 ABILIO (FL)
TAMPA BAY UNITED NORTH RED BOYS 2006 (FL)
PINELLAS COUNTY UNITED SC 2006 PREMIER (FL)
NFM GPS FLORIDA WEST 06 BLACK (FL)
Bracket E
WEST FLORIDA FLAMES 06B PREMIER BRANDON (FL)
CHARGERS SC CLW B2006 YELLOW (FL)
CSBYS-BONITA SPRINGS YOUTH SOCCER STORM06SELECTA (FL)
CNWCA WCAA WESLEY CHAPEL SC 06 BOYS RED (FL)
Bracket F
TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 2006 (FL)
C2DUN DUNEDIN STIRLING SC DUNEDIN STIRLING HIGHLANDERS (FL)
CNWPA 06 PREMIER (FL)
Bracket G
C3BRS BRADEN RIVER SC 06 RAGE PREMIER (FL)
TAMPA BAY UNITED ELITE BOYS 2006 (FL)
CSISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC SOCCER PIT COBRAS 06 (FL)
Bracket A
Saturday, February 11, 2017
CNFCT FC TAMPA RANGERS NEWCASTLE 0     C2SFC STRICTLY SOCCER FC SELECT 4
CHARGERS SC TPA B2006 YELLOW 3     CSBYS-BONITA SPRINGS YOUTH SOCCER STORM06SELECTB 0
C2SFC STRICTLY SOCCER FC SELECT 4     CHARGERS SC TPA B2006 YELLOW 0
CSBYS-BONITA SPRINGS YOUTH SOCCER STORM06SELECTB 2     CNFCT FC TAMPA RANGERS NEWCASTLE 3
Sunday, February 12, 2017
CNFCT FC TAMPA RANGERS NEWCASTLE 0     CHARGERS SC TPA B2006 YELLOW 2
C2SFC STRICTLY SOCCER FC SELECT 3     CSBYS-BONITA SPRINGS YOUTH SOCCER STORM06SELECTB 0
Saturday, March 18, 2017
C2SFC STRICTLY SOCCER FC SELECT 2     CNWPA 06 PREMIER 4
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: C2SFC STRICTLY SOCCER FC SELECT (FL)  33001109
 2: CHARGERS SC TPA B2006 YELLOW (FL)  3201546
 3: CNFCT FC TAMPA RANGERS NEWCASTLE (FL)  3102383
 4: CSBYS-BONITA SPRINGS YOUTH SOCCER STORM06SELECTB (FL)  3003290

Bracket B
Saturday, February 11, 2017
FLORIDA HAWKS FC 2006B BLUE 4     CNFCT FC TAMPA RANGERS 2
WEST FLORIDA FLAMES 06B PREMIER PINELLAS 2     LEE COUNTY STRIKERS 06 BOYS WHITE 0
CNFCT FC TAMPA RANGERS 1     WEST FLORIDA FLAMES 06B PREMIER PINELLAS 0
LEE COUNTY STRIKERS 06 BOYS WHITE 3     FLORIDA HAWKS FC 2006B BLUE 1
Sunday, February 12, 2017
FLORIDA HAWKS FC 2006B BLUE 3     WEST FLORIDA FLAMES 06B PREMIER PINELLAS 0
CNFCT FC TAMPA RANGERS 1     LEE COUNTY STRIKERS 06 BOYS WHITE 4
Saturday, March 11, 2017
CNLFC LAKELAND FC 06 ELITE 2     FLORIDA HAWKS FC 2006B BLUE 1
CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 ABILIO 0     LEE COUNTY STRIKERS 06 BOYS WHITE 4
Sunday, March 12, 2017
LEE COUNTY STRIKERS 06 BOYS WHITE 1     CSNYS FLORIDA FIRE JUNIORS BOYS U11 RED 3
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: LEE COUNTY STRIKERS 06 BOYS WHITE (FL)  3201746
 2: FLORIDA HAWKS FC 2006B BLUE (FL)  3201856
 3: CNFCT FC TAMPA RANGERS (FL)  3102483
 4: WEST FLORIDA FLAMES 06B PREMIER PINELLAS (FL)  3102243

Bracket C
Saturday, February 11, 2017
CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 DUSKO 1     CSCFL CELTIC FC FLORIDA '06 BOYS 3
CNLFC LAKELAND FC 06 ELITE 2     CSNYS FLORIDA FIRE JUNIORS BOYS U11 RED 2
CSCFL CELTIC FC FLORIDA '06 BOYS 0     CNLFC LAKELAND FC 06 ELITE 4
CSNYS FLORIDA FIRE JUNIORS BOYS U11 RED 5     CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 DUSKO 0
Sunday, February 12, 2017
CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 DUSKO 0     CNLFC LAKELAND FC 06 ELITE 4
CSCFL CELTIC FC FLORIDA '06 BOYS 1     CSNYS FLORIDA FIRE JUNIORS BOYS U11 RED 3
Saturday, March 11, 2017
CNLFC LAKELAND FC 06 ELITE 2     FLORIDA HAWKS FC 2006B BLUE 1
C3BRS BRADEN RIVER SC 06 RAGE PREMIER 0     CSNYS FLORIDA FIRE JUNIORS BOYS U11 RED 1
Sunday, March 12, 2017
CNLFC LAKELAND FC 06 ELITE 0     CNWPA 06 PREMIER 4
LEE COUNTY STRIKERS 06 BOYS WHITE 1     CSNYS FLORIDA FIRE JUNIORS BOYS U11 RED 3
Saturday, March 18, 2017
CHARGERS SC CLW B2006 YELLOW 5     CSNYS FLORIDA FIRE JUNIORS BOYS U11 RED 0
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: CNLFC LAKELAND FC 06 ELITE (FL)  32101027
 2: CSNYS FLORIDA FIRE JUNIORS BOYS U11 RED (FL)  3210937
 3: CSCFL CELTIC FC FLORIDA '06 BOYS (FL)  3102483
 4: CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 DUSKO (FL)  30031120

Bracket D
Saturday, February 11, 2017
CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 ABILIO 6     TAMPA BAY UNITED NORTH RED BOYS 2006 0
PINELLAS COUNTY UNITED SC 2006 PREMIER 1     NFM GPS FLORIDA WEST 06 BLACK 3
TAMPA BAY UNITED NORTH RED BOYS 2006 1     PINELLAS COUNTY UNITED SC 2006 PREMIER 4
NFM GPS FLORIDA WEST 06 BLACK 0     CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 ABILIO 4
Sunday, February 12, 2017
CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 ABILIO 3     PINELLAS COUNTY UNITED SC 2006 PREMIER 4
TAMPA BAY UNITED NORTH RED BOYS 2006 0     NFM GPS FLORIDA WEST 06 BLACK 4
Saturday, March 11, 2017
CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 ABILIO 0     LEE COUNTY STRIKERS 06 BOYS WHITE 4
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: CNPCT PLAYERS OF TAMPA BAY TEAM 2006 ABILIO (FL)  32011146
 2: NFM GPS FLORIDA WEST 06 BLACK (FL)  3201756
 3: PINELLAS COUNTY UNITED SC 2006 PREMIER (FL)  3201976
 4: TAMPA BAY UNITED NORTH RED BOYS 2006 (FL)  30031140

Bracket E
Saturday, February 11, 2017
WEST FLORIDA FLAMES 06B PREMIER BRANDON 2     CHARGERS SC CLW B2006 YELLOW 6
CSBYS-BONITA SPRINGS YOUTH SOCCER STORM06SELECTA 4     CNWCA WCAA WESLEY CHAPEL SC 06 BOYS RED 0
CHARGERS SC CLW B2006 YELLOW 3     CSBYS-BONITA SPRINGS YOUTH SOCCER STORM06SELECTA 0
CNWCA WCAA WESLEY CHAPEL SC 06 BOYS RED 1     WEST FLORIDA FLAMES 06B PREMIER BRANDON 1
Sunday, February 12, 2017
WEST FLORIDA FLAMES 06B PREMIER BRANDON 2     CSBYS-BONITA SPRINGS YOUTH SOCCER STORM06SELECTA 0
CHARGERS SC CLW B2006 YELLOW 4     CNWCA WCAA WESLEY CHAPEL SC 06 BOYS RED 1
Saturday, March 18, 2017
CHARGERS SC CLW B2006 YELLOW 5     CSNYS FLORIDA FIRE JUNIORS BOYS U11 RED 0
Sunday, March 19, 2017
CHARGERS SC CLW B2006 YELLOW 2     CNWPA 06 PREMIER 3
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: CHARGERS SC CLW B2006 YELLOW (FL)  33001139
 2: WEST FLORIDA FLAMES 06B PREMIER BRANDON (FL)  3111574
 3: CSBYS-BONITA SPRINGS YOUTH SOCCER STORM06SELECTA (FL)  3102453
 4: CNWCA WCAA WESLEY CHAPEL SC 06 BOYS RED (FL)  3012291

Bracket F
Saturday, February 11, 2017
TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 2006 4     C2DUN DUNEDIN STIRLING SC DUNEDIN STIRLING HIGHLAN 0
CNWPA 06 PREMIER 3     CSISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC SOCCER PIT COB 1
C2DUN DUNEDIN STIRLING SC DUNEDIN STIRLING HIGHLAN 0     CNWPA 06 PREMIER 5
TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 2006 1     C3BRS BRADEN RIVER SC 06 RAGE PREMIER 1
Sunday, February 12, 2017
CNWPA 06 PREMIER 2     TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 2006 4
TAMPA BAY UNITED ELITE BOYS 2006 0     C2DUN DUNEDIN STIRLING SC DUNEDIN STIRLING HIGHLAN 0
Saturday, March 11, 2017
TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 2006 1     CNWPA 06 PREMIER 2
Sunday, March 12, 2017
CNLFC LAKELAND FC 06 ELITE 0     CNWPA 06 PREMIER 4
Saturday, March 18, 2017
C2SFC STRICTLY SOCCER FC SELECT 2     CNWPA 06 PREMIER 4
Sunday, March 19, 2017
CHARGERS SC CLW B2006 YELLOW 2     CNWPA 06 PREMIER 3
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 2006 (FL)  3210937
 2: CNWPA 06 PREMIER (FL)  3201956
 3: C2DUN DUNEDIN STIRLING SC DUNEDIN STIRLING HIGHLANDERS (FL)  3012091

Bracket G
Saturday, February 11, 2017
CNWPA 06 PREMIER 3     CSISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC SOCCER PIT COB 1
C3BRS BRADEN RIVER SC 06 RAGE PREMIER 1     TAMPA BAY UNITED ELITE BOYS 2006 0
TAMPA BAY UNITED PREMIER BOYS 2006 1     C3BRS BRADEN RIVER SC 06 RAGE PREMIER 1
TAMPA BAY UNITED ELITE BOYS 2006 4     CSISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC SOCCER PIT COB 3
Sunday, February 12, 2017
CSISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC SOCCER PIT COB 1     C3BRS BRADEN RIVER SC 06 RAGE PREMIER 5
TAMPA BAY UNITED ELITE BOYS 2006 0     C2DUN DUNEDIN STIRLING SC DUNEDIN STIRLING HIGHLAN 0
Saturday, March 11, 2017
C3BRS BRADEN RIVER SC 06 RAGE PREMIER 0     CSNYS FLORIDA FIRE JUNIORS BOYS U11 RED 1
 
 Team MP   W    D    L    GF   GA   Pts  
 1: C3BRS BRADEN RIVER SC 06 RAGE PREMIER (FL)  3210627
 2: TAMPA BAY UNITED ELITE BOYS 2006 (FL)  3111444
 3: CSISP THE SOCCER PIT YOUTH ATHLETIC SOCCER PIT COBRAS 06 (FL)  30035120

Event Information
Event ID# 56005
Director
 David DiTillio
Location
 Region C, FL 00000
Tournament Level
Boys Category
 Silver Tournament
Girls Category
 Bronze Tournament
Statistics
Game Records 566
Boys Flights 8
Girls Flights 8
Total Teams 307
In State Teams 307 (100%)
In Region Teams 307 (100%)
Foreign Teams None
Tournament Events
Event Date
  2/11/2017  
  2/20/2016  
  2/7/2015  
  2/8/2014  
  2/2/2013  
  2/25/2012  
  2/26/2011